13-05898S
  • Sarasota
  • Share
FIRST INSERTION
NOTICE OF FORECLOSURE SALE
IN THE CIRCUIT COURT OF THE 12th JUDICIAL CIRCUIT, IN AND FOR SARASOTA COUNTY, FLORIDA
GENERAL JURISDICTION
DIVISION
CASE NO. 58-2010-CA-002150-NC
US BANK NATIONAL
ASSOCIATION AS TRUSTEE,
PLAINTIFF, VS.
BRIAN MILLER, ET AL.,
DEFENDANT(S).
LOT 32, OF THE UNRECORDED PLAT OF MYAKKA RIVER TRAILS, AS RECORDED IN MISCELLANEOUS PLAT BOOK 1, PAGE 6, 6A THROUGH 6E, INCLUSIVE, PUBLIC RECORDS OF SARASOTA COUNTY, FLORIDA.
COMMENCE AT THE SOUTHEAST CORNER OF SECTION 28, TOWNSHIP 39 SOUTH, RANGE 20 EAST; THENCE NORTH 89° 46' 36” WEST, ALONG THE SOUTH LINE OF SAID SECTION 28, A DISTANCE OF 967.38 FEET, TO A POINT ON THE EASTERLY RIGHT OF WAY LINE OF WEST RIVER ROAD (STATE ROAD NO. 777- 100 FEET WIDE RIGHT OF WAY); THENCE SOUTH 36° 47' 47” EAST, ALONG SAID EASTERLY RIGHT OF WAY LINE A DISTANCE OF 647.92 FEET TO THE POINT OF BEGINNING; THENCE NORTH 53° 12' 13” EAST A DISTANCE OF 1479.32 FEET; THENCE SOUTH 36° 47' 47” EAST, A DISTANCE OF 290.89 FEET; THENCE SOUTH 55° 01' 10” WEST, A DISTANCE OF 1480.06 FEET, TO A POINT OF SAID EASTERLY RIGHT OF WAY LINE OF WEST RIVER ROAD; THENCE NORTH 36° 47' 47” WEST ALONG SAID EASTERLY RIGHT OF WAY LINE, A DISTANCE OF 243.99 FEET TO THE POINT OF BEGINNING.
LESS AND EXCEPT:
LOT 32A OF THE UNRECORDED PLAT OF MYAKKA RIVER TRAILS, AS RECORDED IN MISCELLANEOUS PLAT BOOK 1, PAGES 6A THROUGH 6E, INCLUSIVE, PUBLIC RECORDS OF SARASOTA COUNTY, FLORIDA.
COMMENCE A THE SOUTHEAST CORNER OF SECTION 28, TOWNSHIP 39 SOUTH, RANGE 20 EAST; THENCE, NORTH 89° 46' 36” WEST, ALONG THE SOUTH LINE OF SAID SECTION 28, A DISTANCE OF 967.38 FEET, TO A POINT ON THE EASTERLY RIGHT OF WAY LINE OF WEST RIVER ROAD/STATE ROAD NO. 777-100 FEET WIDE
RIGHT OF WAY); THENCE SOUTH 36° 47' 47” EAST, ALONG SAID EASTERLY RIGHT OF WAY LINE A DISTANCE OF 647.92 FEET; THENCE NORTH 53° 12' 13” EAST, A DISTANCE OF 786.27 FEET TO THE POINT OF BEGINNING; THENCE CONTINUE NORTH 53° 12' 13” EAST, A DISTANCE OF 693.04 FEET; THENCE SOUTH 36° 47' 47” EAST, A DISTANCE OF 290.89 FEET; THENCE SOUTH 55° 01' 10” WEST, A DISTANCE OF 18.92 FEET TO THE POINT OF CURVATURE OF A CURVE TO THE LEFT HAVING A RADIUS OF 345.36 FEET, A CENTRAL ANGLE OF 4° 37' 42”, A CHORD BEARING OF SOUTH 68° 17' 26”WEST, AND A CHORD LENGTH OF 27.89 FEET, THENCE ALONG THE ARC OF SAID CURVE, AN ARC LENGTH OF 27.90 FEET TO THE POINT OF TANGENCY OF SAID CURVE; THENCE SOUTH 65° 58' 35” WEST, A DISTANCE OF 252.28 FEET TO THE POINT OF CURVATURE OF A CURVE TO THE LEFT HAVING
A RADIUS OF 470.00 FEET, A CENTRAL ANGLE OF 12° 21' 14”, A CHORD BEARING OF SOUTH 59° 47' 58” WEST, AND A CHORD LENGTH OF 101.14 FEET; THENCE ALONG THE ARC OF SAID CURVE, AN ARC LENGTH OF 101.34 FEET TO THE POINT OF REVERSE CURVATURE OF A CURVATURE OF A CURVE TO THE RIGHT HAVING A RADIUS OF 185.06 FEET, A CENTRAL ANGLE OF 42° 55' 16”, A CHORD BEARING OF SOUTH 75° 05' 00” WEST, AND A CHORD LENGTH OF 135.41 FEET; THENCE ALONG THE ARC OF SAID CURVE, AN ARC LENGTH OF 138.63 FEET TO THE POINT OF TANGENCY OF SAID CURVE; THENCE NORTH 83° 27' 22” WEST, A DISTANCE OF 240.67 FEET TO THE POINT OF BEGINNING.