13-02457S
  • Sarasota
  • Share
FIRST INSERTION
NOTICE OF SALE
CASE NO.: 2010-CA-001854 NC
SUNTRUST MORTGAGE, INC., Plaintiff vs.
MIGUEL A TORRE, et al.
Defendant(s)
LESS AND EXCEPT THAT PORTION MORE PARTICULARLY DESCRIBED AS FOLLOWS:
COMMENCE AT THE POINT OF BEGINNING BEING THE SOUTHWEST CORNER OF LOT 1, BLOCK A, SAID GREEN ACRES SUBDIVISION, ALSO BEING ON THE EASTERLY RIGHT-OF-WAY LINE OF HONORE AVENUE (RIGHT-OF-WAY WIDTH VARIES); THENCE NORTH 00° 22` 19” EAST ALONG SAID EASTERLY RIGHT-OF-WAY A DISTANCE OF 98.70 FEET TO THE NORTHERLY LOT LINE OF SAID LOT 1, BLOCK A, THENCE SOUTH 89° 06` 41” EAST ALONG SAID NORTHERLY LOT LINE A DISTANCE OF 17.51 FEET TO INTERSECT ON THE ARC OF A CIRCULAR CURVE TO THE LEFT WHOSE RADIUS POINT BEARS NORTH 86° 01` 42” WEST THENCE ALONG THE ARC OF SAID CURVE A SOUTHWESTERLY DIRECTION, THRU A CENTRAL ANGLE OF 00° 06` 57”, HAVING A RADIUS DISTANCE OF 6048.75 FEET, AN ARC DISTANCE OF 12.32 FEET; THENCE SOUTH 30° 40` 15” WEST A DISTANCE OF 8.95 FEET TO INTERSECT THE ARC OF A CIRCULAR CURVE TO THE LEFT WHOSE RADIUS POINT BEARS NORTH 85° 50` 13” WEST THENCE ALONG THE ARC OF SAID CURVE IN A SOUTHWESTERLY DIRECTION, THRU A CENTRAL ANGLE OF 00° 25` 52”, HAVING A RADIUS DISTANCE OF 6046.75 FEET, AN ARC DISTANCE OF 45.50 FEET TO A POINT OF REVERSE CURVATURE OF A CIRCULAR CURVE TO THE RIGHT; THENCE ALONG THE ARC OF SAID CURVE IN A SOUTHWESTERLY DIRECTION, THRU A CENTRAL ANGLE OF 00° 23` 10”, HAVING A RADIUS DISTANCE OF 4953.25 FEET, AN ARC DISTANCE OF 33.38 FEET TO THE SOUTHERLY LOT LINE OF SAID LOT 1, BLOCK A; THENCE NORTH 88° 59` 07” WEST ALONG SAID SOUTHERLY LOT LINE A DISTANCE OF 6.68 FEET TO THE POINT OF BEGINNING,