13-04992S
  • Sarasota
  • Share
FIRST INSERTION
NOTICE OF action
IN THE CIRCUIT COURT
OF THE TWELFTH JUDICIAL
CIRCUIT in and for manatee county, florida
civil division
CASE NO.: 2012-CA-002729
RES-FL SIX, LLC,
Plaintiff, vs.
Defendants.
To: DEFENDANT JOAN O'NEAL
FROM THE NORTHEAST CORNER OF SECTION 26, TOWNSHIP 35 SOUTH, RANGE 20 EAST; THENCE SOUTH 67Ëš 19' 53” WEST, A DISTANCE OF 2175.70 FEET TO THE POINT OF BEGINNING; THENCE SOUTH 00Ëš 42' 59” WEST, ALONG THE EAST LINE OF SAID TRACT 34, A DISTANCE OF 423.95 FEET; THENCE NORTH 89Ëš00'17” WEST, A DISTANCE OF 641.08 FEET; THENCE NORTH 00Ëš 44' 4” EAST, A DISTANCE OF 423.91 FEET; THENCE SOUTH 89Ëš 00' 30” EAST, A DISTANCE OF 640.94 FEET TO THE POINT OF BEGINNING.
FROM THE NORTHEAST CORNER OF SECTION 26, TOWNSHIP 35 SOUTH, RANGE 20 EAST; THENCE SOUTH 78Ëš18' 8” WEST, A DISTANCE OF 2044.80 FEET; THENCE SOUTH 00Ëš 42' 59” WEST, ALONG THE EAST LINE OF TRACTS 33 AND 34 OF SAID POMELLO PARK, A DISTANCE OF 423.95 FEET TO THE POINT OF BEGINNING; THENCE NORTH 89Ëš 00' 30” WEST, A DISTANCE OF 640.94 FEET; THENCE NORTH 00Ëš 44' 4” EAST A DISTANCE OF 6.00 FEET; THENCE SOUTH 89Ëš 00' 30” EAST, A DISTANCE OF 640.94 FEET; THENCE SOUTH 00Ëš 42' 59” WEST, ALONG SAID EAST LINE OF TRACT 34, A DISTANCE OF 6.00 FEET TO THE POINT OF BEGINNING.
Commence at the NW corner of Section 27, Township 36 South, Range 20 East, Sarasota County, Florida, thence N 87 28'42” E, along the North line of said Section 27, a distance of 1290.90 feet to the NE Corner of the West 1/2 of the NW 1/4 of said Section 27, thence S 00 34'06” E along the East line of said West 1/2 of the NW 1/4, 1130.00 feet for the Point of Beginning; thence continue S 00 34'06” E along said line, 659.13 feet; thence S 57 06'15” W, 866.86 feet; then N 40 15'59” W, 556.98 feet; thence N 31 53'13” E, 795.20 feet; thence N 87 28'41” E, 675.00 feet to the Point of Beginning. Being and lying in Section 27, Township 36 South, Range 20 East, Sarasota County, Florida.